Vyrazit vlakem k Lipnu, za historií do Tábora, na zámek Hluboká nebo třeba do malebných uliček Českého Krumlova je od letošního léta zase o něco jednodušší. Od 1. července totiž v Jihočeském kraji funguje nový Integrovaný dopravní systém IDESKA, který propojuje vlaky, regionální autobusy i městskou dopravu do jednoho přehledného celku.

(Ilustrační foto: archiv ČD)
01

Pro cestující je to především dobrá zpráva. Místo nákupu samostatných jízdenek pro každý spoj a přemýšlení, kde končí platnost jedné jízdenky a kde začíná druhá, lze nyní cestovat v rámci jednoho systému, na jednu jízdenku, za jednotnou cenu, mnoha integrovanými spoji. A právě železnice je přirozenou páteří celého jihočeského systému.

Psali jsme:

Letní jízda po Evropě i Česku

Vydejte se (vlakem) do přírody a pomozte vědcům

Vlakem na výlet: Užijte si léto na plné pecky

Vlakem, zimou a pády ke štěstí. Aneb jak jsme objevili ČD Bike

Vlak jako začátek každého výletu

Jižní Čechy patří mezi kraje, které se z okna vlaku objevují v celé své kráse. Tratě vedou podél rybníků, řek i šumavských lesů a spojují většinu měst i oblíbených turistických cílů. A tam, kam koleje nevedou, navazují autobusy. A dokonce v IDESCE nyní s lepšími přestupními vazbami, návaznostmi a častějšími intervaly jednotlivých spojů.

Představte si třeba výlet na Hlubokou nad Vltavou. Z Českých Budějovic vás během několika minut doveze vlak do stanice Hluboká nad Vltavou – Zámostí. Odtud už je to jen krátká cesta autobusovou dopravou nebo příjemná procházka až k jednomu z nejkrásnějších českých zámků. Díky systému IDESKA přitom nemusíte řešit, zda jedete s jiným dopravcem, nebo jakou jízdenku budete potřebovat. Celá cesta může fungovat jako jeden přirozený celek (z Českých Budějovic až do zastávky BUS Hluboká n. Vltavou, pod kostelem).

Stejným způsobem lze plánovat i řadu dalších výletů. Vlak vás pohodlně doveze co nejblíže cíli a autobus nebo městská doprava zajistí poslední část cesty.

   
 Jízdenky tarifu IDESKA pohodlně koupíte v aktualizované verzi aplikace Můj vlak. 
   

 

(Ilustrační foto: archiv ČD)
02

Jedna cesta, jeden systém

IDESKA sjednocuje veřejnou dopravu napříč celým Jihočeským krajem. Do systému jsou zapojeny regionální vlaky, autobusové linky i většina městských doprav (např. České Budějovice, Tábor, Strakonice, Písek, Jindřichův Hradec a další). Cestování je tak přehlednější nejen pro pravidelné dojíždějící, ale také pro všechny, kteří přijíždějí do jižních Čech za odpočinkem.

Vedle jednotlivých jízdenek IDESKA nabízí také časové předplatní kupony pro pravidelné cestování. Ty lze využívat (s tzv. identifikátory) nejen prostřednictvím nové karty IDESKA, ale také s In Kartou Českých drah nebo s běžnou bezkontaktní platební kartou. Stačí si založit v systému IDESKA uživatelský účet a jeden z výše zmíněných identifikátorů si do systému zaregistrovat. V rámci systému IDESKA můžete cestovat také na Síťové doklady celodenní i vícedenní, vybrané varianty platí i do Rakouska nebo Bavorska. Nesmíme zapomenout ani na cestování se zavazadly, psy, jízdním kolem nebo například lyžemi, zajímavostí je i doplatek do 1. třídy v rámci tarifu IDESKA.

České dráhy jsou zapojeny z hlediska prodeje v pokladnách, ve vlacích u průvodčích nebo v automatech, ale také mobilní aplikací Můj vlak, která vám pohodlně zobrazí, že integrované jsou nejen regionální osobní a spěšné vlaky, ale také vlaky dálkových linek Ex7, R11, R17 a R31.

   
 Více informací najdete na stránce ideska.info 
   

Nechte řízení doma

Možná právě léto je nejlepší dobou, kdy nový systém vyzkoušet. Místo hledání parkovacího místa nebo sledování dopravních kolon stačí nastoupit do vlaku, užít si cestu jihočeskou krajinou a nechat dopravu na těch, kteří ji mají na starosti.

Ať už vás letos láká Hluboká nad Vltavou, Česká Kanada, Jindřichův Hradec, Třeboňsko, Lipensko, Český Krumlov, nebo Šumava, díky systému IDESKA bude cesta veřejnou dopravou zase o něco jednodušší. Někdy totiž není cílem jen místo, kam jedeme, ale i samotná cesta.